Przygotowywania do Świąt Bożego Narodzenia....


Autor: pierwszagwiazdka
04 grudnia 2019, 17:50

   Jak nie zwariować podczas “świątecznej gorączki?”

 

Boże Narodzenie to z całą pewnością jeden z najwspanialszych okresów w ciągu całego roku. Wyjątkowa atmosfera, czas na spotkanie z bliskimi, piękne dekoracje, świąteczne potrawy i wzajemne obdarowywanie się prezentami. To wszystko sprawia, że naprawdę ciężko nie lubić Gwiazdki. Zanim jednak zasiądziemy do świątecznego stołu i zaczniemy dzielić się opłatkiem, składając najbliższym serdeczne życzenia, trzeba załatwić wiele spraw. Bieganie po sklepach w poszukiwaniu upominków idealnych, pospieszne dekorowanie mieszkania, wyprawa po choinkę, gorączkowe porządki, mające na celu doprowadzenie domu do absolutnej perfekcji. Oraz  długie godziny spędzone w kuchni, aby przygotować pyszne, świąteczne potrawy. A to wszystko w nerwowej, napiętej atmosferze, skutkującej często sprzeczkami. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania się z praktycznymi wskazówkami, które pomogą ci nie zwariować. I sprawią, że nie będziesz mieć dość Świąt, zanim w ogóle się zaczną.

 

Zacznij z wyprzedzeniem

 

Na początku grudnia, wydaje ci się, że do Gwiazdki jeszcze dużo czasu? I tak, i nie. Pierwsze dni grudnia to idealny moment, żeby zacząć planować tegoroczne święta. Dzięki temu, że wszystko sobie wcześniej zaplanujesz, unikniesz sytuacji stresowych, spowodowanych tym, że przypomnisz sobie o czymś ważnym np. dzień przed Wigilią. Spokojne rozplanowanie wszystkich rzeczy, które wiążą się z przygotowaniami do Świąt, pomoże ci w sprawiedliwym rozdzieleniu obowiązków pomiędzy domowników. A także sprawi, że niektóre sprawy, takie jak np. kupienie prezentów, będziesz w stanie załatwić wcześniej. Tak, aby tuż przed Bożym Narodzeniem mieć jak najmniej na głowie.

 

Aby niczego nie zapomnieć, warto stworzyć sobie dokładną listę, uwzględniającą poszczególne obszary obejmujące przygotowania do Świąt. Zapiszmy np. potrawy, które zamierzamy przygotować, pomysły na prezenty, które chcemy dać naszym bliskim, dekoracje, którymi chcemy ozdobić mieszkanie (albo te, które chcemy powiesić na choince), wszystkie czynności związane ze sprzątaniem. Postarajmy się również stworzyć listę zakupów, dotyczącą np. brakujących części garderoby, dodatkowych ozdób świątecznych, czy też artykułów spożywczych, które zamierzamy wykorzystać do przygotowania świątecznych potraw. Przygotowanie szczegółowej listy zakupów pomoże nam nie tylko w kupieniu wszystkich niezbędnych rzeczy, ale również w oszacowaniu świątecznych wydatków. A także, co istotne, pozwoli uniknąć wpadnięcia w świąteczny szał zakupowy i kupienia mnóstwa niepotrzebnych nam w gruncie rzeczy przedmiotów, czy też artykułów spożywczych.

 

Nie bądź Zosią Samosią

 

Choć wielu z nas wydaje się, że jak sami wszystkiego nie zrobimy, to na pewno coś się nie uda, to w większości przypadków jest to błędnym myśleniem. Nie ma co ukrywać - przygotowanie świątecznych potraw, porządki, stworzenie bożonarodzeniowej atmosfery, a także znalezienie czasu dla siebie (chociażby po to, aby pójść do fryzjera lub porządnie się wyspać) jest czasochłonne. Oraz wymagające ogromnych nakładów pracy. Dlatego oprzyjmy się pokusie bycia niezastąpionymi i po prostu pozwólmy sobie pomóc. Dzięki temu zwiększamy szanse na to, aby wszystko było przygotowane, bez konieczności zarywania nocy i denerwowania się, czy ze wszystkim zdążymy na czas.

 

Warto również pamiętać, że święta Bożego Narodzenia to nie tylko jedzenie, dekoracje i prezenty. To również ciepła, rodzinna atmosfera, czas dzielony z bliskimi nam osobami oraz możliwość odpoczynku oraz naładowania akumulatorów. Dlatego, zanim zaczniesz jakiekolwiek świąteczne przygotowania, zastanów się dobrze, co tak naprawdę koniecznie musisz zrobić. I patrz realnie, bez popadania w skrajności. Naprawdę nie musisz co roku kupować nowych ozdób, trzy rodzaje ciasta (zamiast ośmiu) w zupełności wystarczą, a ładnie udekorowana choinka z pewnością da radę stworzyć wyjątkową, świąteczną atmosferę.

 

Na początku grudnia zorganizuj małą, rodzinną naradę. Jeśli masz małe dzieci, możesz nadać jej jakąś zabawną nazwę w stylu "Specjalne zebranie do świątecznych spraw kryzysowych." Dzięki temu, maluchy z większym zaangażowaniem podejdą do świątecznych przygotowań. Zapytaj swoją rodzinę, jak wyobrażają sobie nadchodzące Święta. Możesz się zdziwić, gdy okaże się, że np. ktoś chciałby zorganizować domowe karaoke ze świątecznymi piosenkami, komuś marzy się choinka udekorowana wyłącznie lampkami i pierniczkami, a jeszcze ktoś inny najchętniej wyjechałby do innego miasta, aby spędzić ten czas w nowym otoczeniu. Spiszcie swoje pomysły. Nie musicie wszystkich realizować. Ważne, żeby każdy poczuł, że jego potrzeby są ważne, i że został wysłuchany. Następnie, ustalcie jasny podział obowiązków i czynności związanych ze świątecznymi przygotowaniami. Najlepiej od razu z terminem ich realizacji. Pomoże to w uniknięciu wszelkich nieporozumień, które mogłyby prowadzić do sprzeczek i kłótni, skutecznie psując panującą w domu atmosferę. Pamiętaj, że jesteście drużyną, która działa w jednej sprawie. Pomagając sobie wzajemnie, macie szansę uzyskać naprawdę dobre efekty, bez przemęczania się i robienia wszystkiego na ostatnią chwilę.

 

Baw się!

 

Dziwne? Niekoniecznie! Przygotowania do Świąt mogą być okazją do świetnej zabawy. Wystarczy, że dobrze je zaplanujesz i nie będziesz robić wszystkiego samodzielnie. Pamiętaj również, że chociaż warto pielęgnować świąteczne tradycje, to nie każde Boże Narodzenie musi wyglądać tak samo. Masz ochotę na wprowadzenie czegoś nowego, np. na świątecznym stole? Zrób to! Tradycyjny piernik możesz zastąpić tym z dodatkiem marchewki i bananów. Zamiast ryby po grecku, możesz podać pieczonego łososia. Jeżeli w twojej rodzinie są jakieś "obowiązkowe," świąteczne potrawy, których nie lubisz przygotowywać, zawsze możesz poprosić o pomoc wujka, ciocię, siostrę lub babcię, która z pewnością z radością pomoże ci w przygotowaniu wigilijnej kolacji.

 

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Choć oczywistym jest, że nie wszystko może leżeć, to część potraw możesz z powodzeniem przygotować wcześniej. Np. pierogi, bez problemu można zamrozić, co pozwala na zrobienie ich dużo wcześniej. Zadbaj o to, aby wprowadzić do swojego mieszkania świąteczną atmosferę. Dzięki temu z większą przyjemnością będziesz wykonywać wszystkie czynności związane z przygotowaniami do Bożego Narodzenia. Świąteczne piosenki, ładne dekoracje i przede wszystkim brak presji, z pewnością wprowadzą cię w odpowiedni nastrój. Śpiewaj, tańcz i śmiej się. Poproś swoich domowników o pomoc. Razem sprzątajcie i przygotowujcie świąteczne potrawy, jednocześnie rozmawiając, wygłupiając się i śpiewając. Dzięki temu nie tylko przyjemniej będzie wam wywiązywać się ze swoich obowiązków, ale również zacieśnicie rodzinne więzy. Wspólne lepienie pierogów, pakowanie prezentów, czy też ubieranie choinki, to czynności, które sprzyjają wymianie poglądów, opowiadanie rozmaitych historii oraz dzielenie się swoimi potrzebami i marzeniami.

 

Pamiętaj, że święta Bożego Narodzenia to czas radości. Dużo lepiej będziesz wspominać ten czas jeśli wypoczniesz i spędzisz miły czas z rodziną, niż jeśli nie będziesz dosypiać, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik. Oczywiście Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, zasługujący na specjalną oprawę. Jednak w ostatecznym rozrachunku twoja rodzina z pewnością bardziej doceni fakt, że jesteś radosny i wypoczęty, niż to, że wszystko było idealnie podane, a w domu nie będzie znajdował się nawet najmniejszy pyłek.

 

Celebruj świąteczny czas

 

Boże Narodzenie to doskonała okazja do poprawienia rodzinnych relacji, odpoczynku i zrobienia czegoś nowego. Święta są wyjątkowym czasem, który sprzyja refleksji, docenieniu tego, co mamy, dzieleniu się radością i dobrem. Warto wypracować swoje małe, świąteczne rytuały. Dobrym punktem wyjścia może być zastanowienie się, za co tak naprawdę lubimy Święta i co jest dla nas najważniejsze podczas tych wyjątkowych dni. Jedzenie, porządek, dekoracje? Czy może możliwość spędzenia tego czasu z ważnymi dla nas osobami, sprawienie im radości i odpoczęcie od codziennych obowiązków?

 

Takim świątecznym rytuałem może być np. wspólne ubieranie choinki. Coroczne pieczenie pierniczków. Albo pisanie kartek do dalszej rodziny. W zależności od naszych potrzeb i zwyczajów, możemy sobie stworzyć własną, rodzinną tradycję. Pomysłów jest mnóstwo. Może w wigilijny poranek zawsze będziecie się obdarowywać jakimiś drobiazgami? Albo grali w kalambury lub ulubione planszówki? Również szykowanie się do wieczornej, wigilijnej kolacji może stać się swoistym rytuałem. Wystarczy, że np. zawsze od godziny czternastej, zajmujecie się swoim wyglądem. Rodzinne robienie maseczek i śpiewanie kolęd podczas prasowania ubrań może być zabawne! A co ważniejsze, pozwoli wam na zbudowanie poczucia wspólnoty i poprawę relacji panujących między wami. Bardzo ważne jest, aby każdy z domowników miał tego dnia czas dla siebie. Dlatego tak ważny jest wcześniejszy podział świątecznych obowiązków. Pozwoli wam to uniknąć biegania po mieszkaniu w popłochu i zastanawiania się, dlaczego na stole nie ma obrusu, gdzie podziała się świąteczna zastawa oraz jakim cudem udało wam się zapomnieć o kupieniu nowych lampek, jako, że większość żarówek w dotychczasowym komplecie uległa przepaleniu.

 

Warto zadbać o świąteczną oprawę, nie popadając jednak w przesadę. Ubranie choinki, świąteczna playlista, zapach korzennych ciasteczek i pomarańczy z goździkami w zupełności wystarczą. Przykładowo, bo każdy z nas ma inne rzeczy, które kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem. Jednak nawet jeśli mamy sprawdzone metody, które pozwalają nam na cieszenie się Świętami, szukajmy inspiracji. Może to być świetną zabawą, a także okazją do zaskoczenia naszych bliskich w pozytywny sposób. Przykładowo, możemy stworzyć mini mapę z zagadkami, która pozwoli naszym domownikom na znalezienie dodatkowych słodyczy.

 

Bądź obecny. Święta to czas, w którym powinniśmy być dla swoich bliskich. Zapomnijmy na moment o codziennych obowiązkach i troskach. Nie myślmy o pracy. Skupmy się na tym, żeby wspólnie rozpakowywać prezenty, śpiewać kolędy i świąteczne piosenki, dzielić się marzeniami, radościami, obawami i smutkami. Pokażmy naszym bliskim, że są dla nas ważni. Wyraźmy to w drobiazgach - w przygotowaniu wyjątkowej, świątecznej herbatki, we wspólnym obejrzeniu filmu, w złożeniu szczerych, osobistych życzeń. Sprawmy, aby w naszym domu zapanowała ciepła, rodzinna atmosfera. Nie wypominajmy sobie błędów z przeszłości, nie kłóćmy się o drobiazgi. Z życzliwością popatrzmy na swoją rodzinę i doceńmy, że są ludzie, którzy nas kochają. Nie chodzi o to, aby stworzyć sztucznie miłą, przesłodzoną atmosferę. Chodzi o to, żeby zatrzymać się na moment i uświadomić sobie, że ludzie, którzy są obecni w naszym życiu nie są nam dani raz na zawsze. Że należy troszczyć się o budowanie dobrych relacji. Dbać o siebie nawzajem i pokazywać naszym bliskim, że ich kochamy. Zawsze, nie tylko od święta.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz